محلول ضدعفونی کننده دست چیست و از چه موادی ساخته شده است؟

 

 

Health Check: should we be using alcohol-based hand sanitisers?

هرساله عدم رعایت بهداشت بیماری های زیادی را به وجود می آورد و موجب مرگ و میر افراد زیادی در سر تا سر دنیا می گردد. با این حال شستن دست ها و رعایت بهداشت می تواند در وهله اول جلوی گسترش و ابتلا به این بیماری ها را بگیرد.طبق گفته دانشمندان شستن دست ها با آب و صابون بهترین گزینه می باشد. با این حال در صورت نبود صابون می توان از ژل، پد و یا محلول های الکلی استفاده نمود.

ضدعفونی کننده ها به دلیل سهولت در استفاده و در دسترس بودن، بیشتر از آب و صابون طرفدار پیدا کرده اند. با این حال باید توجه نمود که در هنگام استفاده از محلول های الکلی از مالش دادن و پاک کردن آن ها پس از استفاده بپرهیزیم و صبر کنیم که در اثر جریان هوا خشک شوند. در غیر این صورت شاهد کاهش خاصیت ضدعفونی سازی آن ها خواهیم بود.

علاوه بر این چگونگی ساخت این محصولات از اهمیت بالایی برخوردار است ومی تواند تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد این مواد برای تمیزسازی باشد.این محصولات به صورت ژل، محلول و ... حاوی مواد شیمیایی گوناگونی می باشند. به طور کلی هر شرکت فرمولاسیون تولید خاص خود را دارد.

 

 

 

 

شرکت هپا ژل ها و محلول های ضدعفونی کننده دست را در حجم های مختلف در اختیار شما عزیزان قرار می دهد:

 

 

خرید محلول ضدعفونی کننده دست125 میلی لیتر

 

خرید ژل ضدعفونی کننده دست 125 میلی لیتر

 

خرید ژل ضدعفونی کننده دست 250 میلی لیتر

 

خرید ژل ضدعفونی کننده دست 500 میلی لیتر 

 

خرید ژل ضدعفونی کننده دست 750 میلی لیتر

                                            

مواد الکلی:

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، “مواد ضدعفونی کننده الکلی (مایع ، ژل یا فوم) به محصولاتی  گفته می شود که برای استفاده در دست ها و به منظور غیرفعال کردن میکروارگانیسم ها و یا به طور موقت سرکوب رشد آنها طراحی شده باشد. چنین محصولاتی ممکن است حاوی یک یا چند نوع الکل مواد مرطوب کننده و یا نگهدارنده باشند.

محصولات الکلی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند معمولا یکی از موارد زیر و یا ترکیب دو مورد از آن ها می باشد:

اتانول: در غلظت 60 تا 85 درصد برای از بین بردن ویروس ها

n-پروپانول:  در غلظت 60 تا 80 درصد و برای از بین بردن باکتری ها

ایزوپروپیل الکل : در غلظت 60 تا 80 درصد و برای از بین بردن باکتری ها

 

 

How to wash your hands properly, according to doctors

 

میزان تاثیر گذاری

میزان تاثیر گذاری این مواد به قدری هست که می تواند باکتری های گرم مثبت، گرم منفی، پاتوژن های مقاوم، مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ، HIV ، ویروس آنفلوانزا را از بین ببرد.تحقیقات نشان می دهد این ضد عفونی کننده ها در جلوگیری از شیوع آنفولانزای فصلی ، H1N1 ، URI و سایر بیماریهای مبتنی بر ویروس و باکتری  بسیار موثر است.

مطالع ای در سال 2017، به بررسی فعالیت این محلول ها بر روی ویروس نوظهوری، مانند ویروس ابولا، ویروسZika، سندروم حاد تنفسی خاورمیانه(MERS)و سندروم حاد کرونا ویروس (SARS-CoV)پرداخت.

بر اساس این مطالعات ویروس ها طبق فرمولاسیون ساخت مورد تایید WHO ( محلول های بر پایه ی اتانول و الکل) از بین خواهند رفت. در نتیجه در سال های اخیر و با شیوع ویروس های گوناگون اغلب دولت ها و سازمان های بهداشتی مردم را به استفاده ی مرتب از این محلول ها تشویق می نمایند.

 

افزودن ماژول جدید
منو دسترسی
0%